Historie jednoho z nejstarších a nejúspěšnějších oddílů v českém badmintonu se začala psát 20. února 1958 pod názvem TJ Libeň Loděnice. U zrodu oddílu stáli manželé Richard a Jiřina Krappelovi, Jaroslav Outrata a devět dalších nadšenců. Počátek šedesátých let přináší změnu jména na historicky známý TJ Meteor Praha.

Dlouhodobě úspěšné vystupování na domácí klubové scéně lze dokumentovat tím, že meteorští badmintonisté získali celkem 13 mistrovských titulů v soutěži družstev a patří jim tak za tradičním rivalem ze Spojů Praha historicky druhé místo.

historicke-010

K historii oddílu neodmyslitelně patří zázemí, které řídí chod oddílu a vytváří pro hráče co nejlepší podmínky. Připomeňme tedy opět jen ta hlavní funkcionářská a trenérská jména, která svou prací hráčům k úspěchům pomáhala: funkcionáři Richard Krappel, Alois Patěk, Eva Horáková a Alfred Teller, trenéři Přemysl Gerlický, Václav Povolný, Miroslav Páv a Martin Malina.

Chceme-li si připomenout jen ta nejvýznamnější jména, která získávala pro meteorské barvy mistrovské tituly a vybojovala pro Českou republiku řadu úspěchů na mezinárodním poli, tak je vhodné těchto padesát let rozdělit alespoň na tři období.

V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století spoluvytvářela historii čtveřice Alois Patěk, Ivan Bareš, Irena Paťková/Červenková a Věra Pechová/Peřinová, která dohromady získala celkem 42 titulů mistra republiky!

V osmdesátých letech a v období do rozdělení Československa se v barvách Meteoru nejvíce dařilo Jaroslavě Novákové/Balcarové, Jitce Gasparové/Lacinové, Adéle Zimmerové/Šimurkové a Zdeňku Musilovi.

V historii samostatné ČR pokračovaly úspěchy sester Lacinových, dlouholetou královnou byla Markéta Mouritsen/Koudelková a v současné době je nejúspěšnější sběratelkou domácích titulů Eva Titěrová/Brožová. Z mužů můžeme připomenout Petra Bášu, Radka Svobodu a Ondřeje Lubase.

V roce 1999 došlo ke sloučení oddílů TJ Meteor Praha a Sokol Radotín. Meteor Praha patřil k absolutní české špičce v kategorii dospělých a Sokol Radotín se prezentoval špičkovou úrovní v práci s mládeží.

historicke-021

Po vzájemné dohodě i s ČBaS vznikl nový název oddílu badmintonu Sokol Meteor Praha – Radotín, kdy pod hlavičku TJ Sokola Radotín přestoupili všichni hráči Meteoru Praha. V roli předsedy oddílu byl již společnými hlasy potvrzen stávající předseda radotínského oddílu Mojmír Hnilica.

Období 2000-2010

Spojení obou oddílů záhy přineslo své výsledky. V dospělé části se v následujícím desetiletí podařilo zachovat mistrovské ambice ligového družstva i jednotlivců včetně reprezentace ČR (též za významné podpory firmy SPORT LUBAS YONEX). V mládežnických kategoriích se v následujícím desetiletí stal Sokol Meteor Praha – Radotín medailově nejúspěšnějším oddílem v ČR. Zároveň bylo v roce 2000 oddílu svěřeno vedení SCM (sportovního centra mládeže) pod záštitou Ministerstva školství, za velmi aktivní role Mojmíra Hnilici. V roce 2006 se náš člen Zdeněk Musil, i s plnou podporou oddílu, stal předsedou ČBaS. Novým předsedou oddílu byl Ondřej Lubas, kterému výrazně sekunduje Alfréd Teller v roli místopředsedy.

Vzhledem k vynikajícím výsledkům v práci s mládeží bylo v roce 2006  zřízeno při našem oddíle TSM, které zajišťovalo přípravu talentovaných juniorů/rec pro Prahu a Středočeský kraj.  Ve vedení TSM se postupně vystřídali jako hlavní trenéři: Richard Hobzik, Michal Turoň a Eva Titěrová (Brožová). Dalšími trenérskými oporami byli a někteří jsou i nadále: Mojmír Hnilica, Halka Bitmanová, Václav Povolný, Alfréd                                                                  Teller, Pavel Drančák, Hana Kollarová, René Weinzettl.

Období od roku 2010

Období druhého desetileté bylo zahájeno v té nejlepší tradici našeho klubu – v roce 2010 uspořádal náš oddíl 50. Mistrovství České republiky jednotlivců. Vedle nesporného pořadatelského úspěchu – divácky hojně navštěvované, multimediální mistrovství, ale i opravdu slavnostní večer s vyhlášením Badmintonisty roku – se dařilo i na kurtech, Jakub Bitman a Pavel Drančák zvítězili ve čtyřhře mužů a společně se utkali i ve finále smíšené čtyřhry, Jakub Bitman spolu s Alžbětou Bášovou zahájili dlouhou sérii vítězných mistrovství.

Prvoligové, a po změně názvu naší nejvyšší soutěže extraligové, družstvo sbírá pravidelně medaile v této soutěži, byť od výhry v roce 2009 je to „jen“ sbírání bronzových medailí; v letech 2011 a 2013 nám bylo svěřeno pořadatelství finálového turnaje play-off. Rovněž jsou úspěšní naši jednotlivci, zisk medailí na mistrovství republiky juniorů, dospělých a veteránů se stalo pro členy našeho klubu příjemnou tradicí.

Sehraný tandem Ondřej Lubas, předseda oddílu, a Alfréd Teller, místopředseda oddílu, tak může být s činností klubu spokojen a v průběhu let jen vylepšovat chod již zavedené značky Sokol Meteor Praha-Radotín jako jednoho z nejlepších českých badmintonových klubů.