Badminton Summer School 2013 – Vejen, Dánsko

22. 7. 2013

Badminton Summer School 2013 je již tradiční projekt Badminton Europe. Jedná se o týdenní tréninkový kemp, na kterém se sejdou juniorští hráči z celé Evropy.  Tento rok na Summer school zavítalo 55 hráčů, 19 trenérů  z  22 různých zemí. Celý kemp je rozdělen do dvou částí, první část je pro samotné hráče, druhá část je zaměřena na vzdělávání trenér (coach education). Kemp se koná pokaždé v jiné zemi, tentokrát to bylo v dánském městě Vejen. Městečko, čítající 10 000 obyvatel, se nachází v dánském regionu Sy​​ddanmark (Jižní Dánsko).

Celá moje cesta začala odletem 13. července z Prahy do Amsterdamu. Na letiště Schipol jsem přiletěl 8:40 a měl jsem hodinu na přestup do svojí cílové destinace Billund. Při přestupu jsem narazil na ostatní hráče, kteří se měli zúčastnit kempu. Celé skupině z Irska nepřijela zavazadla. Mohl jsem děkovat Bohu, že já mám všechny. Na letišti na nás již čekal jeden z místních organizátorů, který nás odvezl do sportovního centra Idrætscenter.

Pro vaši představu – v areálu bylo: 12 fotbalových hřišť, 3 sportovní haly – ta největší s 10 kurty, bazén, beach volejbal. Před sportovním centrem bylo hřiště s umělou trávou, a místo fotbalových branek jako v Česku, tam byl badmintonový kurt.

Bydleli jsem v hotelu vzdáleném asi 300 metrů od sportovního areálu. První koho jsem na Summer School poznal, byl Ruben Jille, reprezentant Nizozemska. Ptal jsem se ho, jak často trénuje: „No, do školy chodím na 2 hodiny, poté 4 hodiny každý den trénuji.“

Celý kemp probíhal pod vedením 10 „staff coachů“.  Kdybych měl říci, který byl nejlepší, tak to byl Jakob Toft z Dánska. Dal mi mnoho tipů, na čem mám ještě zapracovat.

  • Judith Meulendijks, NED
  • Huiawen Xu, GER
  • Arthuro Ruiz Lopez, ESP
  • Jeroen van Dijk, NED
  • Diana Philip Knekna, CYP
  • Robert Watherel, ENG
  • Vlada Cherniavskaya, BLR
  • Jakob Toft, DEN
  • Gabor Banhegy, HUN
  • Joann Hughes, ENG – the expert incharge for the Coach Education

 

Každý den jsme vstávali v 7:20, v 7:30 byla snídaně. V 8:30 začínal první tréninkový blok zaměřený hlavně na techniku jednotlivých úderů. Ze všech „technických tréninků“ mi dal nejvíce trénink s Robertem Watherelem z Anglie. Pracovali jsme na backhandu, kde mi předvedl, jak moc  je při backhendovém úderu důležité měnit „grip“ a jak to pomáhá. Rob byl menší než já a ukázal mi, že i s menší výškou můžu být v badmintonu dobrý.

Odpolední trénikový blok byl zaměřen na pohyb po kurtu (footwork). Tyto tréninky byli fyzicky velmi náročné. I když jsem před tímto soutředěním absolvoval kondiční soustředění s Ondřejem Kopřivou, cítil jsem se jako bych celé dva měsíce ležel na gauči a koukal na televizi. Tento pocit je pro většinu badmintonistů normální po venkovní kondiční přípravě. V průběhu soustředění jsem se na footwork trénincích cítil lépe a lépe.

Večerní tréninkový blok byl pod vedením trenérů z coaching education. Byly to vždy velmi zábavné tréninky. Bylo krásné vidět nadšení jednotlivých trenérů, kteří Vás opravdu chtějí něco naučit.

Ve čtvrtek jsem si večer zahrál speedminton, velmi jsem se bavil, hlavně při párových disciplínách trefováním do našich soupeřů. Pro ty, kdo speedminton nikdy nehráli, vřele doporučuji. Je to takový hybrid mezi badmintonem, tenisem a squashem.

V pátek odpoledne jsme absolvovali sightseeing na místní trh Vorbasse, který je největší v celém Dánsku.

Celý kemp byl zakončen páteční párty. Každá skupina si musela vybrat jednu píseň ze hry Wii Song a zpívat před všemi karaoke. Já s moji skupinou jsme zpívalí píseň Apologize od One republic. Porota vedená Arthurem vybrala nás a skupinu islanďanů jako nejlepší a tak jsme museli zpívat ještě jednou. Párty byla velmi dlouhá a probíhala pod vedením mého spolubydlícího Jilla jako „DJ“. Z pátka na sobotu jsem naspal asi hodinu, takže jsem byl rád, že jsem mohl v letadle při cestě domů spát.

Tento kemp byl pro mě nejlepší, poznal jsem hodně nových a zajímavých lidí, procvičil angličtinu a hlavně jsem si odvezl mnoho badmintonových zkušeností. Jsem moc rád, že jsem tento kemp absolvoval a všem velice doporučuji jeho návštěvu v příštím roce.

Dean Brabec

[print_gllr id=903]