Herní soustředění dětí – Liberec 2013

26. 8. 2013

Dětské soustředění 2013 v Liberci

Prázdniny se dostaly do své poslední části a jako každoročně to znamená vyvrcholení letní přípravy na novou sezonu.

Letos s trochou jubilea : letošní soustředění bylo v pořadí 15.soustředění mládežnického oddílu. První se uskutečnilo v Hořovicích v r. 1998 ,kde jsme s Mojmírem  poprvé takové soustředění zorganizovali.  Řada tehdejších účastníků se dodnes aktivně věnuje badmintonu, i  to i na té nejvyšší úrovni /Kuba Bitman, Pája Drančák/. Trojice tehdejších mladých hráčů letos přijela do Liberce v roli trenérů. Přijdete na to , o koho se jedná?

Prvního a patnáctého soustředění se kromě mě a Mojmíra zúčastnili :  Lucka Staňková, Bára Kosová, Tomáš Kos.

Podívat se a zavzpomínat  přijel i Štěpán Bílek. Pro nás starší je velmi příjemné vidět, že naše práce nebyla a není zbytečná , a že jsme tehdejším začínajícím badmintonistům  pomohli k řadě medailí, ale hlavně předali jim i naší lásku k tomuhle krásné sportu.

Letošní ho soustředění se  zúčastnilo celkem  47 hráčů ,konkrétně 40 z radotínské části , 3 z Hořovic a 3 z Benešova.  Bohužel díky kolizi se soustředěním RCM se nemohli zúčastnit  ti nejlepší a ze zbylých  dětí trénujících ve Vinoři tentokrát do Liberce cestu našla jen Anežka Boučková  a Jakub Kučera , se kterým přijela i maminka. Oběma se celý týden velmi líbil , věřím, že Kuba se v příští sezoně i díky pobytu v Liberci  výkonnostně posune.

O děti v rozmezí  8 – 15 let  se staralo celkem 8 zkušených trenérů a 2 asistenti. Stejně jako v předchozích letech se aktivně zapojilo i několik rodičů začínajících badmintonistů , kteří zajišťovali  zejména doprovod dětí na sportoviště a do bazénu.  Starší děti měly svoje vlastní tréninky, které organizoval a vedl Pavel Drančák. Byly velmi intenzivní a všichni hráči ke konci týdne již vykazovali známky únavy. Nicméně pokroky v jejich hře byly znát již během soustředění.

Další tří skupiny tvořily děti   věkové kategorie  8 -11. Většina z mladších  hráčů / mimo několika   loňských začátečníků/ se  věnuje již badmintonu  3 roky , což je doba ,kdy se konečně začne z badmintonisty začátečníka stávat hráč badmintonu schopný uplatnit to, co natrénoval. K tomu také směřoval plán celého soustředění. Kromě  základních dovedností  jsme se snažili děti naučit i další nové údery ,zlepšit  pohyb po kurtu  a také něco málo z taktického rejstříku.  Děti absolvovaly každý den  4  tréninkové jednotky – 2 dopoledne, dvě odpoledne, vždy jeden trénink badmintonový, jeden  na zlepšení kondice a všeobecných sportovních dovedností zaměřených na badminton.  Jeden kondiční trénink proběhl v bazénu, kde si děcka vyzkoušela plavat 50m na čas. Všechna tuto vzdálenost uplavala, což mě mile překvapilo.

Cílem letošního soustředění,  vzhledem k věkové skladbě dětí  ,bylo připravit děti do sezony, ve které pro řadu z nich začne opravdový badminton  a tedy konfrontace s hráči jiných oddílů v rámci turnajů  jednotlivců a soutěže smíšených družstev pořádaných ČBaS. Hodně jsme procvičovali hru nad hlavou, aby byly řádně provedeny základní údery a rovněž pohyb po kurtu byl každý den součástí tréninku.

V průběhu celého týdnu též hráči absolvovali  více či méně oblíbené testy , včetně  12 ti minutového běhu  na tartanové dráze.

Již tradičně bylo soustředěni zakončenou miniturnajem , který sledovala řada rodičů . Měli tak možnost posoudit a porovnat  výkonnostní růst svých potomků.  Já osobně vždycky při tomto turnaji mám vždy trochu pesimistické myšlenky, jelikož děti při  hře o body okamžitě zapomenou to, co se naučily a vrátí se  svým starým zlozvykům. Tak přemýšlím, že v budoucnosti už vůbec žádný turnaj  nebude, tedy alespoň ne  v té podobě jako dosud. Je hezké ,že děti jsou soutěživé, ale bohužel v touze po vítězství  se vracejí ke svým stereotypům.

V nové sezoně jsme si dali za cíl  umístit se na předních místech v krajských soutěžích jednotlivců  kategorie  U13 a U15,  dále se pokusit vybojovat  první místo v soutěži smíšených družstev žáků a tím si po letech zajistit postup na Mistrovství Republiky. Ti mladší budou opět moci prověřit své umění v turnajích této věkové kategorie.

Liberecké soustředění opět proběhlo naprosto bezkonfliktně i při tomto počtu dětí.

Ukázalo, že jen velké láska k badmintonu a ochota trenérů obětovat svoje dovolené,  jsou cestou k rozvoji tohoto sportu. Bez jejich nadšení by se to nedalo uskutečnit.

Tímto děkuji všem, kteří se na  zdařilém týdne v Liberci podíleli.

Za trenéry, Halka Bitmanová

Adresa, kde najdete fotky ze soustředění http://badmintonradotin.rajce.idnes.cz/Soustredeni_Liberec_2013_3/