GPA U15 v Mostě bylo hodně medailové

11. 12. 2013

V severočeském Mostě se o uplynulém víkendu (7. a 8. prosince 2013) konal 2. celostátní turnaj kategorie U15. Náš oddíl reprezentovala trojice hráčů: Matěj Hubáček, Adéla Vacková a Tereza Typltová. A sluší se hned dodat, že velmi dobře …

Stříbrná dvouhra

Matěj  byl jedním z favoritů turnaje a toto postavení potvrdil. Do finále se probojoval přesvědčivě, i když ve čtvrtfinále a v semifinále musel vynaložit všechny síly a um, aby přehrál českobudějovického Vojtu Lapáčka, respektive mosteckého Ondřeje Krále. V prvním případě se mu to podařilo ve třech setech poté, co zklidnil výkon a prosadil se útočnou hrou. Podobně napínavé bylo i semifinále, v němž vítězství dokonce „urval“ až v nastavení třetího setu (24:22). Rozhodovaly individuální chyby, kterých bylo za tři sety hodně u obou aktérů, ale víc jich nakonec udělal mostecký hráč. Ve finále už bohužel Matěj nestačil na nasazenou jedničku Petra Berana z Křemže a duel poměrně hladce prohrál. Snad příště na to zbyde více síl … Výkon Matěje na turnaji sledovala i oddílová trenérka Halka Bitmanová. která k výkonu poznamenává: „Z mého pohledu potřebuje Matěj celkově zklidnit hru, ne každá výměna je sprint na 100 metrů. Je to hráč útočného pojetí a tuto svou přednost by se měl naučit využívat. Občas hřeší na šikovnou ruku, nohama není za balónem a musí tak hrát obranný uder, čímž zbytečně prodlužuje výměny.“

Další želízko jsme měli ve dvouhře dívek. Adéla Vacková má ale letos v losu trochu smůlu, ať hraje ve Vinoři, na Zahradním Městě, v Bráníku nebo v Mostě, vždy na ni čeká Berta Ausbergerová z Proseku. Ani tentokrát se Adéle nepodařilo Bertu (ve 2. kole) porazit. Halka to hodnotí: „V prvním setu hrála Adélka opravdu dobře a dařilo se vesměs dodržovat stanovenou taktiku, Jen několik míčů rozhodlo o tom, že prohrála. Druhý set už přece jen soupeřka uplatnila svou útočnou hru a větší zápasové zkušenosti, a zvítězila. To, co ve hře chybělo nebo je potřeba ještě zlepšit, jsme si s Ádou řekly, takže věřím, že na tom bude pracovat. Nicméně každý takový zápas je přínosem k tomu, aby se přestala vysokých hráček obávat. Porazit se dá každý …“

Stříbro a bronzy za čtyřhry a mix

Také v párových disciplínách byli naši hráči vidět. Matěj společně s českobudějovickým Martinem Jindrou střídali herně dobré chvilky s těmi slabšími, což jim nakonec stačilo až do finále. Zde už ale na své soupeře nestačili. Kromě dvou druhých míst obsadil Matěj ještě třetí (až čtvrté) místo v mixu. „S Terezou Járovou z pražské Astry zatím trochu hledají způsob, jak si na hřišti nepřekážet,“ hodnotí výkon Halka Bitmanová a dodává: „Oba jsou velmi šikovní hráči, ale smíšená čtyřhra má svá taktická pravidla, která je potřeba natrénovat a zažít. Pokud na tom budou pracovat, určitě to bude na dalších turnajích lepší.“

Adéla s Terkou Typltovou se šťastně dostaly až do semifinále čtyřhry. Zde bohužel už výkon nebyl úplně ideální  a na dvojici domácích hráček Dobiášovou a Paurovou nestačily. Ve smíšeně čtyřhře se ještě představila Adéla s veseckým Jirkou Vajsejtlem a i tam podle Halky platí to, co bylo řečeno výše. „Párové disciplíny nehrají dva singlisté. ale debloví partneři,“ říká.

Žebříčkové posuny

Mostecké účinkování našich hráčů mělo příznivý dopad na jejich žebříčková umístění, Matěj je průběžně první v singlu i deblu a druhý v mixu, Adéla se ve dvouhře posunula na 12. pozici, v deblu (společně s Terkou) na 9. místo a v mixu už je pátá. Halka Bittmanová to shrnuje: „Všem hráčům patří poděkovaní za předvedené výkony a rovněž sportovní chování, což, jak jsem se zase mohla přesvědčit během posledních několika týdnů, není, zejména v mladších kategoriích, tak úplně běžné.“ Všechny výsledky z GPA U15 v Mostě najdete na www.tournamentsoftware.com.