U15: Medaile z družstev po sedmi letech

7. 4. 2014

O uplynulém víkendu vybojovalo v Benátkách nad Jizerou naše družstvo kategorie U15 po urputném boji bronzové medaile, když v závěrečném zápase zvítězilo nad týmem Baník Most nejtěsnějším poměrem 4:3. Barvy našeho oddílu hájili: Adéla Vacková, Tereza Typltová, Kristina Zdražilová, Beata Bednářová, Matěj Hubáček, Jonatán Šercl, Vojtěch Vašina a Tomáš Panocha.

Po dlouhých sedmi letech se tak můžeme opět radovat ze zisku medailí z MČR v soutěži družstev v mládežnické kategorii. Tu poslední (zlatou) získala v roce 2007 úspěšná generace hráčů kolem Jakuba Bitmana a Pavla Drančáka. Do Benátek nad Jizerou, kde se letošní MČR konalo, jsme rozhodně nejeli jako adepti na přední místa. Nicméně já znala sílu hráčů a o medaili přemýšlela … Většina hráčů neměla žádné zkušenosti s podobným turnajem a byla to pro ně premiéra týmové mistrovské soutěže. Ze začátku se to trochu projevilo jejich poměrně velkou nervozitou. Nasazeni jsme byli až jako pátý tým do skupiny společně s družstvy Sokola Polabiny-Pardubice, Baníku Most a Sokola Doubravka (Plzeň).

mcru15_mix

Jako klíčové se ukázalo hned první utkání – s Baníkem Most. Ten jsme poměrně jasně přehráli (zejména dívčí část) a zvítězili v poměru 5:2. Ve druhém utkání proti favoritu skupiny – Sokolu Polabiny-Pardubice – naopak zabodovali na 100 % kluci, když zejména čtyřhra byla velmi dramatická a nakonec i rozhodující. Jonatán s Vojtou dokázali třísetový zápas dovést do vítězného konce a přinést poslední vítězný bod. V posledním utkání jsme jasně přehráli mladý tým Sokola Doubravka 7:0. Díky těmto výsledkům jsme postoupili do semifinále jako vítězové skupiny a čekal nás druhý tým ze skupiny A – odvěký rival z Českého Krumlova. Druhou semifinálovou dvojici vytvořily týmy Deltacaru Benátky a Baníku Most.

mcru15_porada

Sestavu na semifinále jsem vymýšlela celý sobotní večer s vědomím, že soupeř nemá jinou volbu, než vsadit vše na jednu kartu. Semifinále pro nás začalo dobře, když Jonatán s Kristinou zvládli těžký úkol přinést první bod. Pak se bohužel nepodařilo Matějovi vyhrát nad velmi dobře hrajícím a vytrvale bráním Sivigliou, což bylo trochu mimo naše předpoklady. Přece jen asi tíha odpovědnosti nejlepšího hráče sehrála svou roli. Nicméně do zápasu nás vrátily obě naše holky Áda a Terka, které své soupeřky v singlech zcela jasně přehrály. To dávalo šanci i do rozhodující dívčí čtyřhry. Holky bojovaly jako lvice až do posledního míčku. Bohužel štěstí se tentokrát postavilo na stranu soupeře a krumlovské hráčky vyhrály 21:19 a 22:20. Zklamání všech hráčů (a přiznám, že i mé) bylo obrovské.

mcru15_debl

Z vidiny boje o titul nakonec zbyla potřeba opět se zkoncentrovat a zopakovat vítězství s družstvem Baníku Most a vybojovat (alespoň) bronz. „Kocovina“ se projevila v úvodních zápasech – jasně jsme prohráli mix a ztratili i druhý chlapecký singl. Naději nám vrátilo Matějovo vítězství v singlu a především opět výhry obou holek ve dvouhrách. S prohrou v chlapeckém deblu jsme trochu počítali a všechno upínali k závěrečné dívčí čtyřhře. Holky nějaké velké drama nepřipustily a celý tým mohl slavit. Musím hráče velmi pochválit, že i přes viditelný smutek ze semifinálové prohry se nakonec dokázali znova vybičovat k maximálním výkonům a v závěrečném utkání zvítězit. Třetí místo je pro tým, v němž nikdo eventuálního medailistu neviděl, velkým úspěchem a motivací do další práce. Soutěže družstev jsou specifické svou atmosférou a zodpovědností vůči spoluhráčům. Nestačí jen výkon jedince, ale bojovnost a soudržnost celého týmu. To v plném rozsahu potvrdili Jihočeši, kteří senzačně přehráli favorizovaný tým Deltacaru Benátek a odvážejí si z MČR titul.

Ještě jednou všem děkuji za výkony, rodičům za vytrvalou diváckou podporu a pochválit bych chtěla i náhradníky Beátu a Tomáše, kteří přesto, že nastoupili jen do jednoho utkání (mimochodem vítězného), neúnavně podporovali své spoluhráče, a když bylo potřeba, ujali se role rozhodčích. Celou sezónu jsem si s hráči užila a doufám, že i v budoucnu spolu budeme hrát vždycky o medaile.

mcru15_druzstvo

Halka Bitmanová