U15: Naši pomohli Praze vyhrát Falco cup

9. 6. 2014

Jonatán Šercl, Tereza Typltová a Adéla Vacková z našeho oddílu se velkou měrou zasloužili o vítězství regionálního výběru Prahy do 15 let na tradičním turnaji Falco cup v Liberci.

Výběr Prahy přijel do Liberce s cílem obhájit loňské vítězství, o který se mj. zasloužil i Matěj Hubáček. Ten měl být hlavní hvězdou družstva také letos, ale pro zranění nakonec nestartoval. I tak Jonatán, Tereza a Adéla spolu s Honzou Macákem z Hamru byli v sedmičlenném poli startujících týmů favority. Základní kvalifikační skupinou prošli bez větších problémů (pouze jeden prohraný zápas), když postupně porazili Západní Čechy 2 a Střední Čechy 2 shodným poměrem 5:0 a Střední Čechy 1 výsledkem 4:1.

V semifinále vyzvali na souboj družstvo Jiskry Nejdek a už po třech zápasech (za rozhodnutého stavu 3:0 se duely nedohrávaly) bylo jasné, že postupují do finále. Tam z prvního místa druhé skupiny a po semifinálové výhře postoupil výběr Východních Čech, rovněž se skvělým zápasovým skóre. „Věřili jsme si na finále v párových disciplínách, proto jsme maximálně posílili hlavně závěrečný mix s tím, že oba singlové zápasy obětujeme a případné vítězství v nich bude jen příjemným bonusem,“ říká kapitán pražského družstva Jonatán Šercl. Finále začalo příjemným překvapením, družstvo získalo zásluhou Honzy v singlu první bod. A pokračovalo to – druhý bod Praze vydřela po třísetové bitvě v dívčí dvouhře i Terka. Rozhodnout se tedy mohlo už v chlapecké čtyřhře. První set dopadl podle očekávání (21:13).

Pak už ovšem nadlouho nic podle plánu nešlo: kluci ztratili druhý set v nastavení (20:22) a ve třetím už hráli v útlumu a prohráli ho 15:21. O vítězství tak mohla rozhodnout děvčata … Proti předpokladům i ona ale hrála ve velkém útlumu a zcela nečekaně ve dvou setech prohrála – 17:21 a 14:21. Před závěrečným mixem byl tedy stav finále 2:2. Družstvo Prahy bylo nenadálými komplikacemi dosti zdecimované, svůj podíl na tom měla i únava z celodenního zápasového maratónu (22 střetnutí). Rytmus rozhodujícího mixu také dlouho udávali spíše Východočeši; Jonatán s Adélou alespoň s nimi drželi krok. V závěru prvního setu pak přidali a koncovkou šťastně strhli vítězství na svou stranu (21:18). Moc je to ale „nenakoplo“, ani ve druhém moc nedominovali, sice vedli, ale po přestávce se už spíše jen bránili. Ovšem i obrana může  někdy vést k vítězství, takže to nakonec pro ně dobře dopadlo (21:17) a mohli slavit celkové prvenství.

Odměnou Výběru Prahy byly nejen vítězné pohárky, diplomy a volná celodenní vstupenka do místního IQ parku, ale i putovní pohár. Ten navíc může být už za rok v jejich držení napořád – podle pravidel turnaje ho získá do trvalého vlastnictví tým, který v turnaji zvítězí třikrát po sobě. Doufejme, že si tuto příležitost, Pražáci, nenecháme vzít …