Benátecký pohár přinesl tři zlaté medaile

12. 9. 2014

Soutěžní sezóna se tradičně otevírá v Benátkách nad Jizerou a ani letošní rok nebyl výjimkou. Do středočeského města na Benátecký pohár se letos sjela prakticky celá česká špička, chyběli jen Petr Koukal, Jan Fröhlich a Kristýna Gavnholt. V soutěži jsme dále mohli zaznamenat několik zahraničních hráčů, z nichž neslavnější byl bezesporu Dicky Palayama, bývalý hráč světové desítky. I když už léta působí jako trenér, ze svého umění s raketou nic nezapomněl a jeho účast určitě byla obrovským přínosem zejména pro juniory, kteří mohli obdivovat jeho technické finty. 

Náš oddíl se na turnaji představil v silné sestavě a patřil k nejúspěšnějším. Zejména zásluhou mužské části si naši hráči odvážejí z Benátek dvě prventství, jedno druhé místo a tři třetí místa.

Dvakrát první a jednou druhý skončil odchovanec radotínského badmintonu Jakub Bitman, který se po čtyřech letech vrací zpět do mateřského klubu. V deblu se opět sešel na jedné straně kurtu se svým staronovým parťákem Pájou Drančákem jr., když Pavlovi na poslední chvíli onemocněl současný partner. I když Kuba debly již řadu let pravidelně nehraje a netrénuje, na jejich výkonu to nebylo vůbec znát a celou soutěží prošli hladce a se všemi soupeři si poradili jako za starých časů. Finále s dvojicí Florián/Kopřiva přineslo i poměrně zajímavou taktickou variantu: vzhledem k tomu, že Jakub měl za sebou dva singlové zápasy, kdy ve dvou hodinách musel odehrát pět těžkých setů, Pavel hru vytvářel a Kuba, který se téměř nemohl pohybovat, zakončoval tvrdou smečí nebo rychlým točeným kraťasem na síti.

Nejúspěšnější disciplínou pro náš oddíl byla smíšená čtyřhra. Druhé prvenství zde získal Jakub Bitman se svou partnerkou a posilou našeho oddílu pro letošní rok Bětkou Bášovou. Účastníci nedávno skončeného Mistrovství světa v Dánsku, kde se probojovali mezi 32 nejlepších párů, neztratili v průběhu turnaje ani set a s přehledem zvítězili. Až do semifinále došli se svými partnerkami také Marek Teller a Petr Hošek. Jen škoda, že se kluci zřejmě rozešli v deblu, neboť v loňském roce patřili k nejlepší párům u nás.

Druhé místo si odváží Kuba Bitman ve dvouhře. Do finále nastupoval 15 minut po posledním míčku zápasu s velmi dobře hrajícím Adamem Mendrekem, v něm pak prohrál s Pavlem Floriánem, když mu už evidentně došly síly. Třetí místo vybojovala také Bětka Bášová s mladou pardubickou hráčkou Míšou Fuchsovou (15), která ukázala, že je velmi nadějnou deblovou hráčkou a při svém mládí má velký přehled a intuici.

Turnaje se dále zúčastnili naši junioři: Michal Hubáček měl bohužel smůlu, když hned na úvod kvalifikace mu los přisoudil Dickyho Palyamu. Nicméně možnost zahrát si s bývalým hráčem Top 10 byla pro Michala velkou zkušeností a zážitkem a určitě na ten zápas bude vzpomínat i proto, že prohrál důstojným výsledkem 17:21 a 14:21. Dobře si vedl i Dean Brabec ve čtyřhře, když společně s Janem Vorlíkem (SK Prosek) porazili v 1. kole daleko zkušenější dvojici Richtr/Zahrádka .

Děkujeme všem našim svěřencům k dosaženým výsledkům a medailím a věříme, že brzy přijdou další.

Úspěšné zahájení sezóny možná jen trochu kazí skutečnost, že mezi dívkami náš oddíl výrazně ztrácí krok. Ani jedna hráčka ve dvouhře a pouze jediná odchovankyně ve čtyřhře je poměrně významným varováním pro trenéry. Pokud chce náš oddíl usilovat o prvenství, je nutné vychovat i hráčku, která bude schopná konkurovat těm nejlepším …

red