Třetí místo pro Kateřinu Mikelovou v mixu na GPA

6. 3. 2015

Premiéru celostátního turnaje zažilo malé městečko Podolí u Brna. V krásné nové hale se uskutečnil třetí turnaj  GP A U13. Náš oddíl reprezentovaly Katka Mikelová a Ema Staňková, které si předchozími výsledky zajistily přímou účast mezi nejlepšími 28 hráčkami.

Obě dvě nakonec nastoupily ve všech disciplinách. Ve dvouhře Katka potvrdila svoje nasazení  5/8. Poradila si hladce se dvěma soupeřkami, ale ve čtvrtfinále bohužel nestačila na N. Němcovou z Orlové. Nejvíce se Katce dařilo ve smíšené čtyřhře, a to i přesto, že partnera Jana Horu z Plzně jsme domluvili až na místě. Nicméně evidentně si na hřišti oba rozuměli a vítězstvím nad nasazenou dvojicí Coppenolle/Chuchmal  se probojovali až do semifinále. V něm nestačili na sehranou dvojici Janoštík/Krpatová a prohráli 0:2. Přesto 3.místo je úspěchem .

Ema Staňková tentokrát měla smůlu na los, který ji přisoudil asi nejtěžší hráčku, která byla pro 1.kolo možná, M. Studenou z Přerova. Věkem sice 12tiletá,ale vzhledem a postavou výrazně starší hráčka Emu přetlačila a nedala jí moc šancí uplatnit  vlastní útočnou hru. Přesto si myslím, že Ema si zaslouží za bojovný výkon do poloviny druhého setu pochvalu. Snažila se vymyslet recept na zkušenější a vyspělejší hráčku a nedala ji zápas zadarmo. V párových disciplinách se Emče tentokrát příliš nedařilo.

Turnaj ukázal opět velké výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými kraji naší republiky. Jsem si jistá a určitě i ostatní pražští trenéři mi dají za pravdu, že minimálně další 2-3 hráči a hráčky pražských přeborů mají výrazně vyšší výkonnost, než někteří účastníci turnaje z dalších krajů. Pokud chceme zvyšovat úroveň turnajů a badmintonu vůbec, myslím, že by na „áčkových“ turnajích měli startovat výkonnostně nejlepší hráči. Při současném systému postupů a nominací to však není možné. Na pražských přeborech kategorie U13 a U15 se účast pohybuje od 30 do 40 jak děvčat tak chlapců.  Podíváme-li se na výsledkové listiny jiných oblastních postupových turnajů, zjistíme, že počty účastníků jsou minimálně o polovinu nižší. Tedy možnost postupu pro tyto kraje je dvakrát taková.

Turnaj ukázal, že je nutné se zamyslet nad postupovým klíčem na celostátní turnaje i v žákovských kategoriích .Věřím, že ti co rozhodují o systému soutěží se pro příští sezony budou snažit změnit nominační kritéria, třeba procentuálně podle počtu hráčů kraje umístěných do 200.místa na CŽ.

hb