Tři medaile z MČR U15

13. 11. 2017

Letošní MČR U15 se uskutečnilo v  původně hornickém městě na Moravě.  Do Ostravy, která ale v ničem nepřipomíná město, o kterém zpívá J. Nohavica   „Ostravo,  černá Ostravo“, se sjela kompletní česká špička kategorie U15.

My jsme měli početné zastoupení – Ema Staňková, Tomáš Patera, Dan Furst , kteří měli zajištěn přímý postup díky postavení na předních místech celostátních žebříčků a Petr Nejedlý s Davidem Bhuiyanem. Ti si vybojovali účast na přeboru Prahy. Díky předpisům o turnajích mládeže se do Ostravy mohl podívat i Matouš M. Listopad ve čtyřhře kluků.

Cílem byla alespoň jedna medaile. Nakonec z toho byl úspěšný šampionát. Po dlouhé době přinesl našemu  oddílu titul v této žákovské kategorii a dvě stříbra v párových disciplínách.

Dvě mediale si odváží Ema Staňková. Svoje  vůbec první zlato na MČR  vybojovala ve čtyřhře se spoluhráčkou Soňou Hořínkovou z Vesce. Obě hráčky šly celou soutěží suverénně, neztratily ani set a ve finále nedaly šanci dvojici Valentová/Veselá. Turnaj se jim povedl a věřím, že  v kategorii U17 naváží na tento povedený turnaj a ukáží všem, že je s nimi potřeba počítat. Stříbrnou medaili získala Emča v mixu.  S Vrátou Erhartem z Astry nastoupili do turnaje s cílem dojít minimálně do semifinále. Nakonec z toho bylo finále. Turnaj se jim herně vydařil. Nejlepší výkon podali v semifinále, kde porazili druhou nasazenou dvojici Hora/Hořínková a získali tak cenný skalp a zejména si tím zajistili boj o zlato. Tam nastoupli proti favoritům celého turnaje Janoštík/Coppenolle. Zde se již projevila  herní i výšková  kvalita  zejména Honzy Janoštíka, který nenechal  ani chvilku naději na dramatický průběh zápasu. I tak Ema s Vrátou bojovali a uhráli si několik pěkných výměn.

Druhé stříbro  trochu nečekaně, ale zaslouženě vybojoval Dan Furst  ve čtyřhře chlapců. Zde jsme přijali nabídku klimkovických trenérů hrát s domácím Davidem Slívou. Nově složená dvojice bez předchozího společného tréninku příjemně  překvapila asi všechny svou hrou i výkony, kterými  se poměrně snadno probojovala až do finále. Zejména jasné vítězství nad druhou nasazenou dvojicí Erhart/Šulc se asi moc nečekalo. Ve finále kluci narazili na sehraný zkušený pár Hora/Ehm , na který sice nestačili, ale kůži  neprodali lacino a vybojovali stříbrné medaile. Ostatním našim párům se tolik nedařilo. Petr s Davidem prohráli hned ve druhém kole na Šulcem s Erhartem. Tomáš  Matoušem trochu podlehli atmosféře Mistrovství a prohra v prvním kole i výkon asi byl trochu za očekáváním, zejména jejich vlastním.

Ani ve dvouhře si naši hráči nevedli špatně. Tři umístění ve čtvrtfinále – Ema, Dan, Tomáš-  hráčů našeho oddílu je velmi dobrý výsledek. Chybělo někde  trochu štěstí /Tomáš/, jinde více víry v sama sebe /Ema/ a více herních zkušeností z podobných soutěží /Dan, Petr/.   Zde je potřeba zejména vyzdvihnout  jasné vítězství Dana hned v prvním kole nad nasazeným J.Horou. Dan při svém vůbec prvním startu na MČR se probil do čtvrtfinále a potvrdil moje slova, že nám  v něm může vyrůst  hráč celorepublikové úrovně, pokud vydrží na sobě pracovat. Ema byla sice trochu zklamaná, že se ji nepodařilo prorazit na medailové pozice i ve dvouhře, nicméně myslím, že podala to na co v dané chvíli ve dvouhře má a pokud se ještě bude méně stresovat o výsledek v singlových soutěžích, určitě se posune výše. Dobrý výkon ve dvouhře podal i Petr Nejedlý, v prvním kole porazil silného protivníka Pospíšila.

Pro ostatní to byl zejména turnaj k získání zkušeností  z podobných turnajů.  Kromě Emy nikdo ještě na Mistrovství Republiky dříve nehrál. Z tohoto pohled je potřeba turnaj hodnotit pozitivně.  Větší oddílové zastoupení měl jen domácí oddíl Sokol Klimkovice. A tak asi jediným zklamáním turnaje je mix Dana s Natálkou , kde jsme přeci jen čekali trochu lepší výkon i umístění.

Medailistům gratulujeme a všem přejeme ,aby nasbírané zkušenosti zúročili v dalším období.

výsledky na  http:

www.tournamentsoftware.com/sport/matches.aspx?id=A67690D6-B9F4-4B97-A74B-2931844D89A5