Sokol Meteor Praha Radotín „A“ bere stříbro!

17. 4. 2018

O víkendu 14.4.- 15.4. 2018 vinořská hala při ZŠ Prachovická a domácí pořádající klub Sokol Meteor Praha- Radotín hostily nejvyšší soutěž družstev, VPÚ Deco a Tesing finále play off extraligy 2018. Toto finále bylo po základní části vyvrcholením celé extraligy.  

Díky vzájemným soubojům mezi 8 nejlepšími týmy, které probíhaly v průběhu sezony 2017/2018, jsme měli jasně danou čtveřici těch nejlepších, mezi kterými se rozhodovalo o Mistru ČR v soutěži družstev v této sezoně.

Sokol Meteor Praha Radotín byl v pozici dokonce dvojnásobného obhájce titulu z předchozích let! Letos se ale musel spokojit „pouze“ se stříbrem.

Sobotní semifinálové souboje

V prvním utkání celého víkendu se utkaly dva moravské týmy a to FSPS MU Brno a TJ Sokol Klimkovice. Pozice Brna byla jasně favorizovaná. Vítěz všech extraligových kol proti nováčkovi soutěže. V základní části extraligy Brno porazilo Klimkovice 6:2.

Semifinálové utkání bylo i přes konečný výsledek opět 6:2 pro Brno o poznání dramatičtější. První překvapení přišlo již ve smíšené čtyrhře, kde Tomalová s Pochtarevem na tři sety udolali Lajdovou se Cwalinou. Ve stejné době bojovali o další klimkovický bod Sovndal a Budzel, na tři sety nakonec ale prohráli. Sovndal nakonec obdržel ještě jednu těsnou prohru proti Šelongovi ve 3. singlu mužů. Kdyby zmíněné dva zápasy Klimkovice vyhrály, konečné skóre mohlo být 4:4 a utkání tak mohlo jít do dramatické koncovky v podobě zlatého zápasu. Na kdyby se ale nehraje, Brno jednoznačně ovládlo zbylé zápasy a mohlo se radovat z postupu do finále.

Ve druhém utkání se střetli již tradiční a odvěcí rivalové – Sokol Meteor Praha Radotín vs. BK Deltacar 73 Benátky nad Jizerou. Všem bylo jasné, že toto utkání bude nejen emočně vypjaté, ale také nesmírně vyrovnané a budou rozhodovat maličkosti. Již úvodní čtyřhra mužů přinesla nesmírně dramatický zápas, kdy se nezvykle právě ve čtyřhře potkali hráči, kteří se primárně specializují na dvouhru. Tento zápas ale nakonec vyzněl lépe pro domácí, a jak se později ukázalo, byl to zápas nejspíše rozhodující. Ve stejné době byla rozehrána smíšená čtyřhra, ve které zvítězili jednoznačně hráči z Benátek. Další bod tentokrát ze čtyřhry žen si připsaly opět Benátky a stav utkání byl tak 2:1 pro hosty.

Poněkud překvapivě Meteor ztratil další bod v pánské čtyřhře č. 1, kdy Drančák s Bitmanem podlehli ve třech setech Fladbergrovi se Savinem. Stav byl 3:1, v tomto stavu musel Meteor ovládnout všechny dvouhry, nikde nesměl zaváhat. A tak se stalo! Ani v jednom zápase meteorští neztratili ani set a otočili průběh zápasu ve svůj prospěch s konečným skóre 5:3 pro Meteor. Velká pochvala pro Honzu Loudu, který dokázal porazit 10 násobného mistra ČR Jana Fröhlicha! Další zásluha pak putuje k Milanovi Ludíkovi, který překvapivě nedal vůbec žádnou šanci Christianu Lind Thomsenovi, kterého dokázal porazit na dva sety.

 

Nedělní finále a zápas o 3. místo

Utkání o 3. místo mělo jednoznačný průběh ve prospěch týmu z Benátek. Benátky ovládly všechny čtyřhry, rozhodující 5. bod do svého týmu nakonec přidal Jan Fröhlich. Konečný stav utkání byl nakonec dokonce 6:0 pro Benátky.

V samotném finále se tak opět po roce střetly týmy Sokol Meteor Praha Radotín a FSpS MU Brno. Všem bylo opět jasné, že utkání bude nesmírně vyrovnané, nikdo nedokázal na sto procent odhadnout, jak nakonec utkání skončí. Jedním z názorů bylo skóre 5:3 pro jednu či druhou stranu, nejčastější odhad pak remíza 4:4 a vyvrcholení turnaje v podobě zlatého zápasu.

A průběh celého utkání opravdu tomuto odhadu nasvědčoval. První bod na konto domácích připsal pár Bitman, Mikkela po dramatické třísetové bitvě. Další bod opět připadnul na stranu Meteoru a to zásluhou páru Louda, Rogalski. Dle očekávání dopadla čtyřhra žen, ve které zvítězily soupeřky z Brna. Velkým zklamáním pak byly následující zápasy, které dle odhadů měly, dopadnou kladně pro domácí tým. Jakub Bitman s Pavlem Drančákem po nesmírně vyrovnaném utkání proti Evansovi s Mendrekem nakonec zápas prohráli a soupeř tak vyrovnal skóre na 2:2.

Překvapením se pak stala dvouhra žen, která absolutně proti očekávání a představ, nevyšla domácí Airi Mikkele, jenž nenaplnila roli favoritky a prohrála s Pavelkovou 2:0 na sety. V tento moment Meteor tušil, že je zle a že musí vyhrát zbývající dvouhry mužů, které měly být opět neuvěřitelně vyrovnané.

Jediný bod nakonec přinesl Honza Louda, který porazil Vojtu Šelonga. Michalu Rogalskému se Scotta Evanse, někdejšího 30. hráče světového žebříčku, porazit nepodařilo. O případné remíze nebo konečné prohře tak musel rozhodnout zápas, kdo kterého nastoupila česká jednička Milan Ludík.

Všem i Milanovi bylo jasné, jak těžký úkol proti Raulu Mustovi (hráči světové třídy) Milana čeká. Zápas to byl neuvěřitelný a Milanovi museli smeknout pomyslný klobouk všichni hráči i diváci v hale, jelikož se rval jako lev. Bohužel i veškerá Milanovi snaha proti estonskému „maratonci“ nestačila a Must tak mohl společně s ostatními z týmu Brna slavit celkové vítězství 5:3.

Sokolu Meteoru tak pro letošek zbyla „jen“ stříbrná medaile, na kterou ale i přesto může být právem pyšný. Porazit velmi silné Benátky a sehrát vyrovnané utkání s Brnem je velmi cenný úspěch.

Tak snad příští rok cinkne zlato, budeme všem moc držet palce!

Podrobné výsledky zde:

http://www.tournamentsoftware.com/sport/teammatch.aspx?id=B5F6C2A1-0429-422F-B30E-7AD00AF3E0E9&match=65