Chvalová s Knaislovou na mezinárodním turnaji U17 v Českém Krumlově

3. 10. 2020

Ve velmi omezených podmínkách vzhledem k současné „koronavirové“ situaci se pořadatelům z Českého Krumlova podařilo uspořádat další ročník turnaje, který je součástí Badminton Europe circuit U17.

I přes řadu odhlášek se do Krumlova sjeli hráči z pěti zemí – Rakousko, Polsko, Itálie, Německo a téměř kompletní česká špička.

Náš oddíl nakonec reprezentovaly pouze dvě hráčky – Ella Knaislová a Helča Chvalová. Pro obě to byl mezinárodní křest a je nutno říci, že jejich první výměny tím byly dost poznamenané.

Jako první zasáhla do turnaje Helča, která nastoupila proti nasazené polské hráčce J. Piwowar. Zkušenější Polka musela zejména v prvním setu velmi bojovat o každý bod. Helča po počáteční nervozitě sváděla se soupeřkou vyrovnaný boj a po polovině setu se ujala vedení 17:14 a 19:17.  Pak ale zřejmě nezkušenost zapříčinila tři nevynucené chyby a Polka si již set nenechala vzít. Ve druhém setu Helča nezvládla nástup a poměrně brzy výrazně prohrávala.
Nervozita a nezkušenost si vyžádaly daň. Nakonec prohrála 19:21, 12:21.

Ella měla v prvním kole volno z důvodu odhlášení soupeřky. Ve druhém nastoupila proti Lucii Metzové. Ani Ella se nezalekla a bojovala. Svoje body získávala útočnou hrou. Smeč je její největší zbraň. Chvílemi bylo znát, že ještě po loňském vážném zranění kotníku se bojí udělat rychlejší výpad a tak jí občas chyběl krok. Nicméně pokud u míče byla včas, dokázala soupeřku zatlačit. Nakonec prohrála 16:21, 14:21.

Děvčata společně nastoupila ve čtyřhře. V prvním kole měly za soupeřky polské hráčky. Velmi dobrým a zodpovědným výkonem se nakonec radovaly z prvního turnajového vítězství na mezinárodním poli.  Polské soupeřky porazily 21:15, 21:17. Musím Helču s Ellou pochválit- jediné zkažené podání za celý zápas!  Na rozdíl od soupeřek, které v prvním setu zkazily podání šest a pomohly tak holkám překonat počáteční nervozitu. Přesvědčily se, že opravdu základním kamenem pro úspěch v párových disciplínách je podání a příjem.

Ve druhém kole nastoupily proti pozdějším finalistkám a celou první polovinu setu držely s favoritkami krok. Pak bohužel přišlo špatné došlápnutí Elly a i přes velkou snahu a chuť pokračovat, musela děvčata zápas skrečovat. Přeji Elle, aby to nebylo nic vážného a brzy se vrátila do tréninku.

Musím obě hráčky pochválit. Až do poslední chvíle se nevědělo, zda se turnaj uskuteční a za jakých podmínek. Přesto neváhaly a do Krumlova vyrazily. Byla to pro ně opravdu těžká premiéra, celý den sedět v rouškách, zákaz pobytu v hale v době kdy nehrály. Přesto dokázaly ze sebe vydat to, co mají natrénováno. Samozřejmě byly obě zklamané z proher. Věřím, že i prohry jsou přínosné a hráči se z nich poučí. Viděly, že dokážou držet krok s ostatními.  Mělo by to pro ně být povzbuzení do dalšího tréninku a příště už to zvládnou bez nervozity.

Na turnaji se výrazně prosadily zejména české hráčky, které si odnesly vítězství ve dvouhře i čtyřhře, k tomu ještě třetí vítězství pro Česko v mixu.

V chlapecké soutěži dominovali mladí Poláci.