MČR smíšených družstev U15 – tentokrát bez medaile

13. 10. 2020

V Brně se uskutečnilo MČR družstev U15. Vzhledem k současné situaci to byl asi na dlouho poslední turnaj v termínovém kalendáři, který proběhl. Hodnotí trenérka Halka Bitmanová.

Turnaje se zúčastnilo 10 týmů. Vinou karantény nemohli přicestovat hráči Pardubic a  některé týmy byly oslabené neúčastí svých nejlepších hráčů. Ani nám se absence nevyhnula. Na poslední chvíli jsme museli oželet účast Lucky Paterové, čímž jsme přišli o velikou posilu vzhledem k tomu, že Lucka se Sebastianem tvoří velmi dobrý sehraný mixový pár.

Nakonec do Brna odcestovali tito hráči:

Lucka Sommerová, Petra Kropáčová, Katka Slavíčková,  Sebastián Janíček, Jonáš Marek, Kristián Hašek, David Kniš. Katce a jejím rodičům patří dík, za rychlou akci, když teprve v pátek po obědě jsme ji do týmu  povolali za nemocnou Lucku.  Všichni hráči kromě Jonáše byli na podobné akci vůbec poprvé, a tak na některých byla v prvních zápasech znát nervozita a nezkušenost s podobnou akcí.

V sobotu ráno se rozehrála utkání ve skupinách. Nám los přidělil čtyřčlennou skupinu a bohužel soupeři byli nadmíru zdatní: FSpS MU Brno – pozdější vítěz, SK HAMR Praha – loňský vítěz a BA Plzeň. Začínali jsme proti Plzni a hned úvodní utkání naši hráči zvládli na výbornou a zvítězili 5:2.

Dalším soupeřem byl tým SK HAMR Praha, který má ve svém středu dva členy reprezentace do 15ti let. Zde nám bohužel velmi chyběla Lucka v mixu, protože věřím, že by se Sébou bod uhráli a už by bylo vše trochu jiné. Takto hráči sice bojovali, ale zvítězit se jim nepodařilo.
Posledním soupeřem ve skupině byl celek FSpS MU v čele s čerstvou vítězkou mezinárodního turnaje BEC v Českém Krumlově Lucií Krulovou. Proti vyspělejšímu a daleko zkušenějšímu soupeři naši hráči neměli šanci. I tak je musím pochválit. Bojovali o každý bod a škoda zápasu v mixu, kdy Lucka se Sebou vybojovali set a měli šanci se pokusit o zisk čestného bodu.

Třetí místo ve skupině znamenalo, že ve čtvrtfinále nás čekal další moravský tým, rovněž adept na jednu z medailí- TJ Sokol Klimkovice.  I tady bylo utkání poměrně jednoznačné, rozhodnuto bylo po dvouhrách.  Klimkovičtí nakonec obsadili druhé místo.

Prohra znamenala, že jsme v neděli  měli šanci bojovat o 5.-8.místo. Soupeřem nám bylo družstvo z Astry ZM. Toto utkání bylo nejvyrovnanější, odehrát se muselo všech 7 zápasů a o naší prohře 3:4 rozhodly dva míčky. Kluci Jonáš s Kristiánem prohráli čtyřhru s vysokými favority Čepelák/Moravec 19:21 ve třetím setu. Škoda, trochu nám chybělo štěstí. Nicméně zde obrovská pochvala pro kluky, kteří zcela zaskočili favorita a svým obrovským nasazením byli naprosto vyrovnanými soupeři.
Konečné sedmé místo naši hráči vybojovali výhrou nad Českým Krumlovem 4:2.

Soutěž družstev je specifická a je velmi složité začít vnímat turnaj za celý tým nikoli pouze sám za sebe. Nicméně musím hráče pochválit, od začátku fungovali jako tým, podporovali se, vzájemně si fandili. A i když nakonec medaile visela hodně vysoko, jako tým rozhodně nezklamali a za to jim děkuji.

Přesto, že letos to opravdu na medaile nebylo, neodjížděli jsme zklamaní. Tam kde jsme byli favorité, hráči obstáli a vyhráli.

Současná žákovská generace musí na sobě zapracovat. Turnaj jim ukázal, kde se současný nejlepší žákovský badminton pohybuje. Je třeba si říct, zda hráči mají chuť  na sobě pracovat ještě víc a pokusit se během následujících roků dostat na tuto úroveň. Znamená to samozřejmě větší tréninkové dávky, zlepšení kondice, spolupráci s fyzioterapeutem a též mentální příprava. To vše v těsné součinnosti se školním prospěchem.  Předpoklady mají téměř všichni a je jen na nich, zda využijí možnosti, které jim oddíl nabízí.

Chtěla bych poděkovat i panu Knišovi, který zajistil druhé auto a za jeho psychickou  podporu hráčů. Mistrem republiky se pro rok 2020 stal tým FsPS MU Brno, stříbro získal TJ Sokol Klimkovice a bronz vybojoval pražský tým SK Prosek.

HALKA BITMANOVÁ